Pożegnanie | Krzysztof Wacław Liebert | 1931-2O21
Z ogromnym żalem przekazujemy Państwu wiadomość, że straciliśmy wiernego, wspaniałego Przyjaciela naszego teatru – Pana Krzysztofa Lieberta, który przez wiele lat z ogromną pasją, znawstwem i bezgranicznym oddaniem pracował w zarządzie Polsko Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego. W 1991 roku Salon Poezji i Muzyki dołączył do tej organizacji. Przez wiele lat Krzysztof Liebert był prezesem Towarzystwa Muzycznego – a piastując tę ważną funkcję, potrafił łączyć z niebywałą odpowiedzialnością nurt muzyczny z nurtem teatralnym, będąc przekonanym, że prezentacja szerokiego wachlarza sztuki jest dla widzów ogromnie cenna i wzbogacająca.
Salon Poezji Muzyki i Teatru znalazł w osobach Krzysztofa Lieberta i Jego żony Alicji, też długoletniej członkini Zarządu Towarzystwa wielkich przyjaciół. Przyjaźń ta mimo rezygnacji Państwa Libertów z pracy w Zarządzie przetrwała 30 lat! W imieniu obecnego Zarządu i własnym dziękuję Krzysztofowi Liebertowi za wieloletnią pracę, pomoc, troskę i życzliwość, którymi obdarowywał Salon. Dziękuję za wierną obecność na naszych przedstawieniach, sponsorowanie ważnych wydarzeń artystycznych a przede wszystkim, za tę piękną ludzką przyjaźń, która zrodziła się w walce o trwanie Polskiej Kultury na emigracji. Łączymy wyrazy głębokiego współczucia dla Żony, Córek i najbliższej Rodziny.
Maria Nowotarska, wraz z Zarządem Salonu Poezji Muzyki i Teatru w Toronto.
Krzysztof Wacław Liebert | 1931-2021
Krzysztof Liebert urodził się 5 września 1931 roku w Toruniu. Wczesne lata swego życia spędził w Polsce. Często myślami wracał do lat dzieciństwa spędzonych w rodzinnym majątku Mystki w Wielkopolsce. Beztroskie lata przerwała wojna światowa w 1939 roku i lata stresów pod okupacją niemiecką związanych z przynależnością rodziców do Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny w 1945 r. nadzieje Polaków na bezpieczne i spokojne życie w wolnej Polsce spełzły na niczym. Krzysztof i jego rodzice tropieni przez komunistyczne władze za przynależność do AK, zmuszeni byli do opuszczenia kraju. W 1947 roku wyjechali do Szwecji i w parę lat później wyemigrowali do Kanady osiedlając się w Montrealu. W 1955 r. Krzysztof ukończył studia na Sir George Williams College (obecnie Uniwersytet Concordia) w Montrealu otrzymując dyplom Bachelor of Science ze specjalizacja w Chemii. Pracował w laboratoriach chemicznych. W latach 60-ch został przeniesiony do centrum badawczego firmy Gulf w Sainte-Anne-de-Bellevue, Que. a później do Petro-Canada do Sheridan Research Centre w Mississauga On. W 1987 roku przeszedł na emeryturę.
W roku 1959 ożenił się z Alicją Młoduchowską. Wspólnie, w miłości i harmonii przeżyli 61 lat. Krzysztof był ukochanym ojcem dwóch córek, Joanny Liebert-Furukawa i Leny (Magdaleny) Weatherston. Doczekał się trojga wnucząt, Nory, Jacka i Łukasza. Pasjonował się historią, zwłaszcza okresem pierwszej i drogiej wojny światowej. Był miłośnikiem literatury, sztuki, teatru i muzyki. Po przejściu na emeryturę podróżował wraz z małżonką po Europie. Uważał za swój obowiązek poświęcić wolny czas na pracę w organizacjach polonijnych i kanadyjskich. W latach 60-tych był członkiem zarządu Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Montrealu. W latach 90-tych pełnił funkcje w zarządzie Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego a także był w zarządzie Mississauga Symphony. Przez wiele lat był aktywny w organizacji Neighbourhood Watch w dzielnicy w której mieszkał.
Po jego odejściu 20 stycznia 2021 r. pozostaje smutek i pustka po człowieku, który był w każdej chwili gotów pocieszyć, służyć dobrą radą i pomocą.