“Opowieści Poli Negri”, Spektakl Teatru Polskiego w Toronto

Sztuka o Poli Negri, hollywoodzkiej gwieździe filmowej, ikonie popkultury pierwszych dekad XX wieku, zostanie wystawiona w Muzeum Emigracji w Gdyni 8 czerwca o godz. 19.00. W rolę słynnej Polki-emigrantki wcieli się Agata Pilitowska z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto. Spektakl największego teatru polskiego na emigracji to zapowiedź wystawy o historii Polaków w Kanadzie, którą Muzeum Emigracji otworzy 1 lipca.

Pola Negri (wł. Apolonia Chałupiec pochodząca z Lipna pod Toruniem) to trzecia wielka Polka-emigrantka, która została bohaterką monodramu Kazimierza Brauna, po Helenie Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Autor „Opowieści Poli Negri" rysuje portret nie tylko artystki i bohaterki skandali, ale przede wszystkim nietuzinkowej osobowości.

Sztuka napisana przez reżysera-emigranta o Polce-emigrantce jest grana przez aktorkę-emigrantkę. Agata Pilitowska, odtwórczyni roli Poli Negri to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Od 1986 roku mieszka w Toronto w Kanadzie, a od roku 1992 związana jest z założonym w Toronto przez Marię Nowotarską Salonem Poezji, Muzyki i Teatru, w którym zagrała w ponad 100 produkcjach. Do najważniejszych należą dramaty napisane specjalnie dla niej i Marii Nowotarskiej: „American Dreams", „Tamara L.", „Promieniowanie" i właśnie „Opowieści Poli Negri". Spektakle grane były w wielu miastach Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz w Europie. 8 czerwca „Opowieści Poli Negri" będzie można obejrzeć w Muzeum Emigracji w Gdyni.