Nagroda Im. Heleny Modrzejewskiej Wręczona!

31 stycznia 2020 r. na scenie Magicopolis Theatre w Santa Monica na zaproszenie Klubu Kultury i Sztuki im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles HELENA MODJESKA ART and CULTURE CLUB in Los Angeles zaprezentowano spektakl "Dobry wieczór, Monsieur Chopin", sztukę opartą na listach Chopina napisaną i wyreżyserowaną przez Marię Nowotarską. Spektakl przedstawiły Maria Nowotarska i Agata Pilitowska z Teatru Polskiego z Toronto.

Po występie zarząd Klubu im. Heleny Modrzejewskiej wręczył nagrodę Modjeska 2019 za osiągnięcia jako polskim aktorom gwiazdom wieczoru, który wystąpił w klubie w repertuarze wiele sztuk, koncentrując się na wielkich polskich emigrantkach, takich jak Pola Negri, Ordonka, Tamara Lempicka i inni. Nagroda Modjeska, ustanowiona w 2010 r., jest nagrodą za całokształt twórczości w dziedzinie aktorstwa. Do tej pory laureatami byli Jan Nowicki, Anna Dymna, Barbara Krafftówna, a w 2018 r. Jadwiga Barańska. Pani Nowotarska i Pani Pilitowska są pierwszymi odbiorcami nagrody, którzy są emigrantami i mieszkają na stałe w Kanadzie, występując na całym świecie i promując kulturę polską.

MARIA NOWOTARSKA
Od ukończenia studiów w krakowskiej Wyższej Szkole eatralnej była aktorką Teatru im J. Słowackiego w Krakowie. Jej dorobek artystyczny obejmuje szereg znaczących ról w repertuarze dramatycznym i komediowym. Współpracuje z wybitnymi polskimi reżyserami - m. in. z E. Axerem, K. Braunem, K. Dejmkiem, B. Dąbrowskim, B. Korzeniowskim, R. Niewiarowiczem, R. Zioło Gra też w polskich filmach, m. in."Andrzejową Korczynską" w "Nad Niemnem", "TeklęOstrowską" w "Między Ustami a Brzegiem Pucharu". W Teatrze Telewizji zagrała w wielu świetnych przedstawieniach, m.in. w "Barbarzyńcach", "Świętoszku", "Iwanowie", "Klonowych Braciach", "Zapomnianym Diable", Marii i Magdalenie" itd.

Do Kanady przyjeżdża w 1990 r. mając tak ogromne doświadczenie staje się współtwórcą życia teatralnego w Toronto. Jest twórcą, dyrektorem artystycznym, scenarzystą, reżyserem, jak również aktorką teatru pod nazwą Salon Poezji, Muzyki i Teatru Polsko Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego. M.in. w repertuarze Salonu znalazła się cała plejada najwybitniejszych polskich poetów od Kochanowskiego do Szymborskiej i Twardowskiego.Wraz z Agata Pilitowska tworzy cykl sztuk o Wielkich Polkach Emigrantkach " pisanych specjalnie dla aktorek przez Kazimierza Brauna i w jego reżyserii :"Helena, rzecz o Modrzejewskiej", "American Dreams", "Tamara L." o Tamarze Lempickiej, "Promieniowanie", rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie, "Opowieści Poli Negri", "Tajemnice Ordonki". Sztuki te przetłumaczone są na siedem języków i grane przez M. Nowotarska i A. Pilitowska w wielu teatrach na świecie.

Jednocześnie Maria Nowotarska prowadzi działalność pedagogiczną w działającym przy Salonie Studium Aktorskim, przygotowującym młodzież polskiego pochodzenia do pracy na scenie. Jest laureatką nagród Fundacji A. Mickiewicza, Fundacji Turzańskich, w 1995 r. otrzymała za swoją działalność artystyczną tytuł "Kobiety Roku", a w r. 2000 odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi, a w r. 2004 wyróżniona tytułem "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2006 Medalem Gloria Artis, 2011 statuetka Złota Sowa za osiągnięcia w dziedzinie teatru - Wieden, 2011 Zloty Medal The American Institute of Polish Culture.

AGATA PILITOWSKA
Agata Pilitowska ukończyła Narodową Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie i przyjechała do Kanady w 1986 roku. Grała wiele anglojęzycznych ról w teatrach w Toronto. Od 1992 roku związana z Salonem Poezji, Muzyki i Teatru, w którym grała w ponad 100 produkcjach, przede wszystkim w serialu dramatycznym, napisanym i wyreżyserowanym specjalnie dla Agaty Pilitowskiej i Marii Nowotarskiej przez Kazimierza Brauna. Te sztuki były grane nie tylko w Toronto, ale także w wielu miastach w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Europie, a także w Sao Paulo w Brazylii. Jej wieczór poezji „Szymborska Nobel 96” była wykonywana w języku polskim i angielskim na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, Georgetown University w Waszyngtonie oraz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pisarzy w Ottawie.

Od 1999 roku była prezenterką i dziennikarką telewizji OMNI, gdzie prowadziła cotygodniowy program „Z Ukosa”. W przypadku telewizji OMNI nazwała trzydzieści trzy godzinne programy telewizyjne „Kanadą, historią ludu”. Agata Pilitowska otrzymała tytuł „Zasłużony orędownik kultury polskiej”, medal „Gloria Artis”, statuetkę „Złote sowy” za osiągnięcia w aktorstwie i teatrze w Wiedniu w Austrii, „Złoty Krzyż Zasługi”, statuetkę „Politka” za rolę Poli Negri, „Golden Leafs Awards” za role Poli Negri i Hanki Ordonowna.

Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: HELENA MODJESKA ART and CULTURE CLUB in Los Angeles.