Maria Nowotarska


Od ukończenia studiów w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej była aktorką Teatru im J. Słowackiego w Krakowie. Jej dorobek artystyczny obejmuje szereg znaczących ról w repertuarze dramatycznym i komediowym.

Współpracuje z wybitnymi polskimi reżyserami - m. in. z E. Axerem, K. Braunem, K. Dejmkiem, B. Dąbrowskim, B. Korzeniowskim, R. Niewiarowiczem, R. Zioło, grając takie role, jak "Harfiafka" w "Wyzwoleniu", "Zosia" w "Damach i Huzarach", "Aniela" w "Ślubach Panieńskich", "Maliczewska" w "Pannie Maliczewskiej", "Elwira" w "Don Juanie", "Kora" w "Nocy Listopadowej", "Maryna" w "Weselu", "Lia" w "Za Kulisami", "Hrabina" w "Weselu Figara", "Fiora" w "Fiorenzy", "Lulu" w "Skizie" i "Kararzyna" w znakomitej komedii francuskiej "Czarujący Łajdak". Gra też w polskich filmach, m. in."Andrzejową Korczynską" w "Nad Niemnem", "Teklę Ostrowską" w "Między Ustami a Brzegiem Pucharu", "Matkę Orkana" w "Kolorach Kochania". W Teatrze Telewizji zagrała w wielu świetnych przedstawieniach, m.in. w "Barbarzyńcach", "Świętoszku", "Iwanowie", "Klonowych Braciach", "Zapomnianym Diable", Marii i Magdalenie" itd.

Do Kanady przyjeżdża w 1990 r. mając tak ogromne doświadczenie staje się współtwórcą życia teatralnego w Toronto. Jest twórcą, dyrektorem artystycznym, scenarzystą, reżyserem, jak również aktorką teatru pod nazwą Salon Poezji, Muzyki i Teatru Polsko Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego. Sezon 2006/7 jest szesnastym sezonem artystycznym Salonu, a liczba dotychczasowych premier przekracza osiemdziesiąt. M.in. w repertuarze Salonu znalazła się cała plejada najwybitniejszych polskich poetów od Kochanowskiego do Szymborskiej i Twardowskiego.

Jednocześnie Maria Nowotarska prowadzi działalność pedagogiczną w działającym przy Salonie Studium Aktorskim, przygotowującym młodzież polskiego pochodzenia do pracy na scenie. Jest laureatką nagród Fundacji A. Mickiewocza, Fundacji Turzańskich, w 1995 r. otrzymała za swoją działalność artystyczną tytuł "Kobiety Roku", a w r. 2000 odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi, a w r. 2004 wyróżniona tytułem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".