Zofia Kata


Drodzy widzowie a teraz słuchacze Salonu Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto. Chcę Was zawiadomić, że na Youtube mamy teraz okazję wysłuchać słuchowiska pana prof. Kazimierza Brauna pt. "Lanckorońska". Cały zespół aktorski i reżyser dają nam, Polakom żyjącym poza granicami naszej Ojczyzny, swojego rodzaju lekcje historii, patriotyzmu i szacunku do tego jak nasi rodacy podchodzili do wielu problemów światowych, których przecież w przeszłości nie brakowało. Przypomnienie i uwypuklenie dokonań wielkich Polek i Polaków na pewno porusza w nas nie tylko zastanowienie się nad nasza dzisiejsza postawa w świecie, ale wzbudza poczucie więzi z tym wszystkim czego nauczyła nas nasza polska historia. Żyjąc w grupie różnorodnej, poznając przy okazji historie innych narodów odczuwamy dumę z polskich postaw umiłowania wolności i prawdy. Przy tym obcowanie z czysta, piękna polszczyzna powoduje w nas chęć pracy nad sobą, aby nie zaśmiecać naszego języka makaronizmami, a przy tym powodowani jesteśmy do zdecydowanej walki z wulgaryzmami, które jak perz rozpanoszyły się w naszej mowie. Jakże miło słucha się ludzi operujących czysta mowa polska, przy okazji przypominająca nam o pięknie naszego narodu. Powstanie Salonu Poezji Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego przy współpracy z prof. Kazimierzem Braunem dało nam jak gdyby haust czystej zimnej wody w momencie odczuwania pragnienia. Pragnienia pielęgnowania wszystkiego co polskie, co w nas żyje i nie zaniknie. Zachęcam wszystkich do kontaktu z produkcjami Salonu właśnie w chwili obecnej, kiedy z powodu pandemii musimy ograniczać kontakty z ludźmi w ogóle.

Krystyna i Marek Świrscy


Witam bardzo serdecznie, chciałabym w imieniu męża i swoim podziękować za przekazywanie nam polskiej kultury poprzez internet. Zwłaszcza teraz, gdy zapanowała pandemia, nastał kompletny zakaz spotykania się, wychodzenia gdziekolwiek, nastała ogromna tęsknota za drugim człowiekiem. Wszyscy ludzie pragną powrotu do normalności i dlatego trzeba docenić niesamowity wysiłek i pracę, jaką wykonują Panie...Maria Nowotarska i Agata Pilitowska. Salon Muzyki i Teatru w Toronto, które reprezentują obie panie-aktorki stworzyły COŚ, co dzięki internetowi dociera do niemal każdego widza, czy słuchacza. Mam na myśli spotkania teatralne. Są to wspomnienia z różnych przedstawień, które odbywały się na przestrzeni wielu lat---w Toronto i nie tylko. Jakże ciekawe są słuchowiska radiowe, o Karolinie Lanckorońskiej, o Chopinie, które jest dodatkowo połączone z wizualizacją. Należą do nich wspomnienia o Helenie Modrzejewskiej, o księdzu Twardowskim, rozmowy o muzyce i pasji Tadeusza Nalepy i wiele , wiele innych. Nie sposób wyliczyć wszystkich występów obu Pań. Bardzo za to wszystko dziękujemy i cieszymy się, że wciąż mamy kontakt z polskim TEATREM, który dociera do nas. Z racji mojego zawodu--jestem od ponad 30 lat nauczycielką, mieszkającą w Kanadzie--bardzo potrzebne są nam tego typu spotkania. Jeśli tylko jest okazja, przekazuję moim uczniom, którzy nadal mają kontakt z językiem polskim, wszelkie informacje dotyczące teatru polskiego w Toronto. Z poważaniem, pozdrawiam.

Jadwiga Błażejewska-Buhajczyk

Toronto, Kanada


Z wielką radością przyjęłam wiadomość o wsparciu Salonu Poezji, Muzyki i Teatru przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej. Działalność Salonu śledzę od początku jego istnienia. Żyjąc na emigracji, jest to dla mnie niezastąpione źródło propagowania polskiej kultury, historii, tradycji i piękna języka polskiego. Szczególnie ważna jest dla mnie ostatnia inicjatywa Salonu, nawiązująca do najlepszych tradycji teatru radiowego w postaci wspaniałe opracowanych słuchowisk poświęconych wielkim Polakom : Karolina Lanckorońska, Promieniowanie i Dobry wieczór Monsieur Chopin. Będąc pedagogiem z wieloletnim stażem pracy z młodzieżą uważam to za niezwykle ważna formę propagowania polskości, naszego dorobku kulturalnego i dumy narodowej, wartości tak istotnych dla wielu pokoleń polskich emigrantów. Jestem niezwykle wdzięczna za wsparcie dla naszego teatru. Jestem pewna że kolejne produkcje będą, jak zawsze, na najwyższym profesjonalnym poziomie.