Ćwierćwiecze Teatru bez Granic

Fragmenty artykułu Małgorzaty P. Bonikowskiej z Gazety.

25 lat temu powstał torontoński teatr - Salon Poezji, Muzyki i Teatru. Stworzony przez Marię Nowotarską, aktorkę Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, z wielkiej potrzeby serca oraz niezwykłej pasji i miłości sceny. Kibicował jej i wspomagał ją we wszystkim nieodżałowany Jerzy Pilitowski, jej mąż i towarzysz duchowy, a w artystycznym tworzeniu teatru uczestniczyła ich córka, aktorka Agata Pilitowska.

"Gazeta" towarzyszy Salonowi od początku jako wierny sponsor i pełen wielkiego uznania recenzent i promotor. O Salonie napisaliśmy w "Gazecie" dziesiątki artykułów i recenzji, więc nie będziemy tu omawiać jego historii. Wiele z tych tekstów i ich fragmentów znalazło się w wydanej z okazji jubileuszu książce-albumie “Teatr bez granic” autorstwa montrealskiej pisarki, współpracownika “Gazety” - Beaty Gołembiowskiej. To piękna publikacja, znakomicie ukazująca ten niezwykły teatr, jego rozwój i osiągnięcia. Od pewnego czasu zamieszczamy w stałym cyklu w "Gazecie" regularne relacje z tego, co nowego w Salonie, z podróży i nowych inicjatyw.

Przez te lata przez teatr przewinęły się dziesiątki osób, aktorów i amatorów, starszych i młodziutkich (bo Maria zawsze dbała o wychowanie młodego pokolenia), muzyków i wokalistów - stał się dla wielu oazą i miejscem, gdzie mogli realizować swoje pasje i tęsknoty. Powstały dziesiątki premier - sztuk, które dla Marii i Agaty napisał wybitny dramaturg Kazimierz Braun, widowisk poetyckich, musicali...

Czytaj więcej tutaj