Recenzje

Głosy, wypowiedzi, opinie

Rzecz o Tamarze L.

Autor Jarosław Abramow-Newerly

Kazimierz Braun pisząc "Tamarę L." miał znakomity pomysł. Tę pomysłowość wykazał już w poprzednich sztukach "Helenie" i "American Dream". W "Helenie" tym wiodącym pomysłem było życie naszej słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej, teraz równie słynnej malarki Tamary Łempickiej. A więc temat, uniwersalny. Dotyczy powszechnie znanych artystek, które sięgnęły po światowy laur. Zdobyły go. Za jaka cenę? Oto jest pytanie. Ten temat zdaje się nurtować autora najwięcej. Przewija się przez wszystkie jego sztuki. Jest to oczywiście problem emigracji. Walki w obcym świecie o uznanie i rangę dla swego zawodu. W tym wypadku chodzi o malarstwo, ale obraz jest szerszy. Obrona wyższych wartości duchowych przed miałkością życia nie jest li tylko sprawą malarki Łempickiej, jej córki, czy siostry zakonnej, ale również aktorek, które w tej sztuce grają. Marii Nowotarskiej i Agaty Pilitowskiej-Borys. Jest sprawą każdego z nas. Codziennie przecież stajemy wobec wyboru: mieć czy być? Duch droższy czy chleb? Przyziemna krzątanina, czy twórcza kreacja.

Więcej...

Tamara L. - Od autora-reżysera

Autor Kazimierze Braun

W Teatrze Współczesnym we Wrocławiu wprowadziliśmy kiedyś obyczaj popremierowych spotkań w teatrze, w gronie obsady i współpracowników, uzupełnianym o najbliższych przyjaciół. Miałem przywilej i obowiązek otwierania tych spotkań i dziękowania każdemu za wkład pracy. Moją troską, a nawet przedmiotem niepokoju było zawsze, aby wymienić wszystkich i nikogo nie pominąć.

Więcej...

Uśmiechy Lwowa

Autor Witold Liliental

Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu

Chyba zgodzi się ze mną wię kszość, że bez względu na miejsce pochodzenia w Polsce, wszyscy mamy jakiś taki szczególny sentyment do Lwowa, do jego dumnej, pięknej, czasem tragicznej historii.

Więcej...

Dobry Wieczór Monsieur Chopin

Autor Zygmunt Pizło

To było jedno z najbardziej interesujących wydarzeń kulturalnych w życiu polonii naszego miasta w ciągu ostatnich 20 lat. Sam tytuł przedstawienia sygnalizuje jeden z kluczowych elementów: zestawienie języka polskiego z francuskim odzwierciedla ważny rys biografii głównego bohatera: jego ojciec był Francuzem a matka Polką.

Więcej...

Odbrązowiona Maria Skłodowska-Curie

Autor Ewa Kara

Przegląd Polski Dodatek Kulturalny Nowego Dziennika

Bohaterka sztuki to raczej symbol, a nie człowiek. Jednak Kazimierz Braun, autor i reżyser przedstawienia Promieniowanie Rzecz o Marii Sklodowskiej Curie stara się dociec, kim naprawdę była ta wielka Polka. Braun unika ubrązowiania tej jedynej kobiety, którą Akademia Szwedzka dwukrotnie doceniła Nagrodą Nobla.

Więcej...

Oby "Promieniowanie" promieniowało na cały świat

Autor Małgorzata P. Bonikowska

Rozmowa z Marią Nowotarską

Wszyscy uczyliśmy się o niej w szkole. Tajemnicza, fascynująca kobieta-geniusz, wynalazca, dwukrotny (!) laureat nagrody Nobla (i matka noblistki!) w czasach, kiedy miejscem kobiety byl dom, a nie laboratorium. Mało jednak wiemy o jednej z największych Polek, Marii SkłodowskiejCurie (1867-1934).

Więcej...

Maria Skłodowska - Curie Kolejny portret Kazimierza Brauna

Autor Joanna Sokołowska-Gwiazdka

10 lutego 2006 roku w Mississaudze miała miejsce premiera sztuki Kazimierza Brauna napisanej dla pary krakowskich aktorek Marii Nowotarskiej i Agaty Pilitowskiej, w reżyserii autora, pt. "Promieniowanie - rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie". (9 lutego, w Buffalo odbyła się prapremiera w wersji angielskiej, grana przez aktorki amerykańskie).

Więcej...